![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
ÖVRIGT / Speglar / Spegel 11654227
*
nr 1165 4227
Spegel
mässing, höjd: 59 cm
Utrop:
600 kr
Såld:
150 kr
Sista tid för bud online:
måndag 26 februari 2018
kl 19:18:57
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
21/2 10:03:34
1
100 kr
24/2 23:32:28
2
Vinnande bud
26/2 17:54:37
2
justering av budtak
26/2 19:00:34
2
justering av budtak
- Läs mer...
Mässing
Legering av koppar och zink, vanligtvis 67% koppar och 33% zink, vilket ger en gul färgton/metall.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gyllene, guldfärgad metall mässing spegel speglar
-
4121 Spegel
102x70, nutida
Auktionen avslutas
imorgon
17 juni kl 20:51
-
3057 Spegel
136x96, nutida
Auktionen avslutas
imorgon
17 juni kl 18:05
-
5066 Spegel
71x38cm
Auktionen avslutas
imorgon
17 juni kl 20:19
-
5067 Spegel
Gustaviansk stil, 51x61cm
Auktionen avslutas
imorgon
17 juni kl 20:45
-
5029 Spegel
höjd: 80cm
Auktionen avslutas
imorgon
17 juni kl 20:21
-
1019 Spegel
Sengustaviansk, Förgylld, 78x42 cm
Aktuellt bud: 600 kr
Auktionen avslutas
imorgon
17 juni kl 18:58
*
Spegel
nr 1165 4227
Spegel
mässing, höjd: 59 cm
Utrop: | 600 kr |
---|---|
Såld: | 150 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 26 februari 2018 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
21/2 10:03:34 | 1 | 100 kr |
24/2 23:32:28 | 2 | Vinnande bud |
26/2 17:54:37 | 2 | justering av budtak |
26/2 19:00:34 | 2 | justering av budtak |
- Läs mer...
Mässing
Legering av koppar och zink, vanligtvis 67% koppar och 33% zink, vilket ger en gul färgton/metall.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Legering av koppar och zink, vanligtvis 67% koppar och 33% zink, vilket ger en gul färgton/metall.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gyllene, guldfärgad metall mässing spegel speglar
-
4121 Spegel
102x70, nutida
Auktionen avslutas
imorgon
17 juni kl 20:51 -
3057 Spegel
136x96, nutida
Auktionen avslutas
imorgon
17 juni kl 18:05 -
5066 Spegel
71x38cm
Auktionen avslutas
imorgon
17 juni kl 20:19
-
5067 Spegel
Gustaviansk stil, 51x61cm
Auktionen avslutas
imorgon
17 juni kl 20:45 -
5029 Spegel
höjd: 80cm
Auktionen avslutas
imorgon
17 juni kl 20:21 -
1019 Spegel
Sengustaviansk, Förgylld, 78x42 cm
Aktuellt bud: 600 kr
Auktionen avslutas
imorgon
17 juni kl 18:58